Techniczny przegląd spółek z WIG-PALIWA i WIG-ENERGIA


Artykuł powstał w ramach projektu Taurus Investment Fund

⟶ Przejdź do strony projektu

Po technicznym przeglądzie spółek z indeksów sektorowych WIG-PALIWA oraz WIG-ENERGIA można znaleźć kilka okazji inwestycyjnych. Na dzień dzisiejszy, najciekawsze sytuacje techniczne znajdziemy na wykresach takich spółkach jak PGNIG, ENEA i PGE. Najbliższe sesje giełdowe będą kluczowe dla wszystkich 3 spółek, dlatego warto obserwować zmiany kursów poszczególnych akcji.

PGNIG

Ostatnie miesiące były bardzo korzystne dla spółki PGNIG – od połowy listopada poprzedniego roku aż do dziś cena akcji poruszała się w trendzie zwyżkującym, osiągając ponad 40% wzrostu. Aktualnie znajdujemy się tuż przy linii trendu, a spadające obroty w ostatnich tygodniach mogą wskazywać na jej przebicie. W tej sytuacji najbliższy opór jaki napotka cena będzie na poziomie 5,75 zł/akcję. Z drugiej strony, możliwe są również dalsze wzrosty, ale uwzględniając wielkość ostatniej hossy bardziej prawdopodobna jest jej korekta.

 

ENEA

Patrząc szerzej na wykres ENEI można zauważyć, że właśnie znajdujemy się przy poziomie, na który cena zareagowała w kwietniu 2013r. oraz na początku 2014r. Od października poprzedniego roku cena porusza się w kanale wzrostowym, a od marca bieżącego roku opór na poziomie 12,40 zł został przetestowany przez rynek aż czterokrotnie.  W tym momencie znajdujemy się odrobinę pod oporem, ale możliwe, że zostanie on przebity w następnych sesjach. Jeśli jednak zwyciężą niedźwiedzie, możliwe będą spadki aż do dolnej krawędzi kanału wzrostowego.

 

PGE

PGE od ponad półtora roku porusza się w trendzie spadkowym i może to być dobra okazja dla wielu inwestorów, by kupić akcje spółki w przystępnej cenie. Ostatnimi czasy kurs porusza się blisko linii trendu i jest bardzo możliwe, że zostanie ona przebita. Prawdopodobnie nastąpiłoby to  już 11-stego maja, kiedy to inwestorzy mieli pozytywne oczekiwania przed publikacją raportu za pierwszy kwartał – kurs wtedy wzrósł o kilka procent, jednak kolejna informacja o zawieszaniu wypłaty dywidendy z zysków za lata 2016-2018 spowodowała powrót do spadków. W ostatnich sesjach cena ponownie zbliżyła się do linii trendu, więc warto “mieć ją na oku”.

 

Przedstawiony powyżej materiał ma charakter tylko i wyłącznie informacyjno-edukacyjny i jest zamieszczany w celach edukacyjnych przez członków Studenckiego Koła Naukowego Taurus działającego przy Katedrze Ekonomii Przemysłu i Rynku Kapitałowego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Autorzy serwisu prezentują własne analizy, komentarze, decyzje i wybory inwestycyjne dokonywane na własnych rachunkach inwestycyjnych, dlatego nie należy traktować poniższej treści jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe. Przedstawiony materiał nie stanowi usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. SKN Taurus oraz portal www.skntaurus.pl nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane dobrowolnym wykorzystywaniem materiałów, treści, informacji oraz opinii zawartych w serwisie przez jego użytkowników.