Relacja z Konsylium Inwestycyjnego


Konsylium Inwestycyjne to nie jest zwykła konferencja. To unikalny cykl spotkań, organizowanych kilka razy w roku, łączacy środowisko pasjonatów rynku walutowego Forex z prawdziwymi ekspertami. Gorące dyskusje, realne konta, inspirujący mówcy. 24 października miała miejsce piąta edycja tej wyjątkowej konferencji. Wzięło w niej udział ponad czterystu uczestników, nie mogło tam zabraknąć również nas – szczególnie ze względu na znakomitych prelegentów. Część z nich znaliśmy już wcześniej, paru mieliśmy przyjemność wysłuchać po raz pierwszy. Każde wystąpienie niewątpliwie wywarło znaczący wpływ na nasze spojrzenie na rynek. Udaliśmy się do Krakowa w sporym gronie, wzięliśmy udział we wszystkich konferencjach i warsztatach. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wartości merytorycznej, jaką wniosło w nasze spojrzenie na trading to wydarzenie, dlatego z przyjemnością przedstawię jak ono przebiegało oraz nakreślę sylwetki prelegentów.

Pierwszym z nich był Łukasz Fijołek, współzałożyciel FiboTeamSchool. W swoim podejściu do tradingu wykorzystuje przede wszystkim geometrię oraz liczby Fibonacciego. Aktywnym inwestorem jest od 2007r., i od tego czasu stał się ekspertem swojej strategii, na temat której pisał w swoich popularnych e-bookach i licznych publikacjach branżowych. Podczas swojego wykładu, Łukasz Fijołek opowiedział o istocie zleceń stop na zniesieniach Fibonacciego. Zaprezentowane zostały konkretne i sprawdzone rozwiązania dotyczące zabezpieczania pozycji, z wykorzystaniem jednego mierzenia Fibonacciego w kontekście współczesnych formacji harmonicznych XABCD. Drugim mówcą sobotniej konferencji był Dawid Augustyn – CEO i główny inicjator projektu Consilium Invest, a zarazem Konsylium Inwestycyjnego. Jest ekspertem inwestowania w oparciu o formacje klasyczne, które od lat generują stabilne i wysokie stopy zwrotu. Przez dwa lata kierował oddziałem jednego z zagranicznych brokerów, dzięki czemu zna rynek od drugiej strony. Podczas konferencji, Dawid Augustyn opowiedział o opcjach walutowych, w tym o technikach handlu tymi opcjami. Omówione zostało ich funkcjonowanie,  z pokazaniem różnic pomiędzy opcjami waniliowymi a opcjami binarnymi oraz zaprezentowane zostały najskuteczniejsze techniki handlu w oparciu o opcje. Trzeci z wykładów na konferencji poprowadził Mieczysław Siudek – ekspert analizy wolumenu i geometrii rynku. Jego podejście do handlu opiera się na podążaniu za Smart Money, które ma największy wpływ na ruch cen. Jest założycielem serwisu Geometria Rynku oraz twórcą oprogramowania Smart Inwestor. W przeszłości pracował jako makler i zarządzający funduszami. Swojej techniki uczył się bezpośrednio od samego Bryce’a Glimore’a.  Mieczysław Siudek opowiedział o tym, jak istotną rolę w handlu odgrywa geometria. Podczas prezentacji spojrzeliśmy na różne grupy interesów. Zastanowiliśmy się jak możemy wykorzystać układy geometryczne patrząc przez pryzmat różnych interwałów – gdzie mamy największe szanse na sukces i jakich narzędzi potrzebujemy. Kolejnym prelegentem konferencji był Grzegorz Moskwa, największy polski ekspert strategii Ichimoku. Mieszka na stałe we Włoszech i na tego typu konferencji w Polsce pojawił się po raz pierwszy – była to więc jedna z niewielu okazji, by go spotkać. Jest autorem “polskiej biblii Ichomoku” oraz innych publikacji w tym zakresie. Grzegorz Moskwa swój wykład na konferencji poświęcił najlepszym setupom Ichimoku. Podczas wykładu zostały omówione warunki do wejścia, oraz techniki prowadzenia pozycji pozwalające na maksymalizację zysku.

Ostatni z prelegentów – gwiazda konferencji, przylatujący ze słonecznej Florydy Martin Pring – analityk i autor bestsellerów z kanonu analizy technicznej i psychologii inwestowania. Wielki autorytet dla wielu traderów. Obecnie prowadzi badania rynku dla największych światowych instytucji oraz zarządza założonym przez siebie funduszem. Jest twórcą indeksu giełdowego Dow Jones Pring US Business Cycle (DJPRING). Jego analizy i opinie są publikowane w ramach takich magazynów jak The Wall Street Journal czy The New York Post. Podczas swojego wykładu na konferencji, Martin Pring opowiedział o krótkoterminowych setupach cenowych poprzedzających większe ruchy. Pod koniec konferencji odbyło się również  losowanie  i  zostały rozdane nagrody – 20 książek Martina Pringa “Psychologia inwestowania”. Można też było zgarnąć jego autograf i zdjęcie z nim.

Konferencja to nie tylko wykłady, ale także warsztaty! Pierwszym z prowadzących był dr Zbigniew Wieczorek, główny analityk projektu Consilium Invest. Jego sposób na handel wywodzi się od Niala Fullera, a dzięki wieloletniej i skrupulatnej analizie rynków, stał się ekspertem Price Action. Wielką uwagę przykłada również do psychologii tradingu i dyscypliny. Pomijając rynki finansowe, jest doktorem filozofii, którą wykłada na jednej z wyższych uczelni. Dr Zbigniew wieczorek przeprowadził ćwiczenia w wyznaczaniu horyzontalnym poziomów wsparcia/oporu w oparciu o formacje cenowe, jak również w odnajdywaniu formacji cenowych w oparciu o horyzontalne poziomy wsparcia/oporu.

Drugim z prowadzących warsztaty był Rafał Zaorski, twórca Inwestor TV oraz inicjator projektu Trading  Jam Session. Jego technika opiera się na handlu krótkoterminowym o wysokiej częstotliwości transakcji, do kilkudziesięciu dziennie. W środowisku inwestorów wsławił się przede wszystkim osiąganiem ogromnych stóp zwrotu, o czym była okazja z nim porozmawiać podczas konferencji. Meritum warsztatów Rafała Zaorskiego była psychologia inwestowania, wyjaśnił nam, dlaczego odgrywa ona kluczową rolę, opowiedział jak opanować emocje w tradingu, jak właściwie zarządzać kapitałem oraz jak zachowują się inwestorzy w różnych miejscach rynku.

Chciałbym również pogratulować organizatorom, gdyż wszelkie aspekty (również techniczne) tego spotkania przebiegły bez zarzutu, wyróżniało się ono ponadprzeciętną organizacją, nie mogę znaleźć żadnego pola do krytyki. SKN Taurus miało przyjemność być partnerem tego wydarzenia, mamy nadzieję, że spotkania na takim poziomie będą odbywać się jak najczęściej, z niecierpliwością wyczekuję kolejnego Konsylium!