Podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych [14.05 – 20.05]


Maj powoli chyli się ku końcowi, a za nami, mimo braku znaczących odczytów makroekonomicznych, dość interesujący tydzień. To głównie za sprawą afer w Stanach Zjednoczonych i Brazylii, mających znaczne skutki na notowania giełdowe oraz bardzo dobrych danych z polskiej gospodarki. Wartymi uwagi są również silne ruchy na rynku ropy, jakie odnotowane zostały w trakcie minionych 7 dni. Więc, nie przedłużając, zapraszam na tygodniowy przegląd wydarzeń makroekonomicznych, okiem inwestora.

Miniony tydzień był bardzo intensywny dla Prezydenta USA. Zarówno oskarżenia o naciskii „przekroczenie kompetencji” w sprawie odwołania szefa FBI, jak i plotki o rzekomą kolaboracje z Rosjanami nie wpłynęły dobrze na nastroje inwestorów za oceanem. W ciągu całego tygodnia można było się spotkać z narastającym spadkiem wartości dolara, w relacji do większości walut. Bardzo dobrze widać to na wykresie EURUSD, który to w minionym tygodniu pokonał poziom sprzed listopadowych wyborów do Białego Domu.

 

Kolejnym istotnym wydarzeniem, mającym swoje odbicie zarówno w świecie walut, jak i na giełdach Ameryki Południowej była afera z Brazylijskim parlamencie. Nie jest tajemnicą, że korupcja w kraju samby jest ogromnym problemem, który stopniowo spycha całą gospodarkę w dół. Jednak ostatnie odczyty makroekonomiczne, takie jak spadek spowolnienia gospodarczego oraz tempa inflacji, a w szczególności bijąca wieloletnie maksima giełda w Sao Paulo dawały nadzieję na wyjście kraju z opresji. Jednak w takim momencie rozpętała się kolejna afera, w którą zamieszana jest ponad połowa składu tamtejszego parlamentu, a także sam prezydent. W trakcie jednego dnia indeks Bovespa stracił niemal 10%, a brazylijski real staniał o 30 centów względem dolara. Tak duża reakcja rynków finansowych na pewno będzie miała wpływ na przedłużające się spowolnienie w brazylijskiej gospodarce.

 

Warto jeszcze przyjrzeć się bliżej wydarzeniom na krajowym podwórku, gdzie poznaliśmy ostatnio szacunkowy odczyt wzrostu PKB za pierwszy kwartał 2017 roku. Polska gospodarka rośnie  w tempie 4% r/r, co jest jednym z najlepszych wyników w Europie. Ma to na pewno wpływ na aprecjację złotego, postępującą od początku roku. Warto wspomnieć, iż kurs USDPLN dotarł już do zeszłorocznych poziomów, czyli dolnej granicy kanału, w którym znajduje się od października 2015 roku. Przebicie tej granicy otworzy polskiej walucie drogę do poziomów w okolicach 3.50 zł za 1 dolara.

Następny tydzień, znów mniej obfity będzie w odczyty danych, bardziej można spodziewać się można wydarzeń politycznych. Fala odczytów PMI, która zaleje w kolejnych dniach światowe rynki finansowe może powiedzieć co nieco o trendach na kolejny miesiąc. Bardziej warto śledzić podróż Prezydenta Trumpa po Azji oraz Europie. Spotkania w Arabii Saudyjskiej, Izraelu, Belgii oraz Niemczech mogą dostarczyć ważnych informacji w temacie polityki zagranicznej USA. Ważne kwestie na pewno będą poruszone na szczycie G7, szczególnie że będzie to pierwsze spotkanie dla wielu przywódców, min. D. Trumpa, E. Macrona i T. May. Warto więc być na bieżąco i śledzić najświeższe doniesienia.