Bytom + Vistula = fuzja?


6 maja na łamach Parkietu oraz Business Insidera ukazał się artykuł dotyczący możliwej fuzji Vistuli i Bytomia. O połączeniu tych marek odzieżowych dyskutowano podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Vistuli 27 kwietnia. Jak donoszą media, pierwsze rozmowy odbyły się już 18 kwietnia.

Połączenie z korzyścią dla wszystkich?

Zjednoczenie tych marek skutkowałoby znaczącym ograniczeniem kosztów oraz lepszą segmentacją produktów. Już w marcu w liście do akcjonariuszy Grzegorz Pilch (prezes zarządu Vistuli) chwalił się rekordowymi wynikami finansowymi oraz aktywną analizą projektów inwestycyjnych. Z kolei Michał Wójcik – prezes Bytomia – nie wykluczył udziału spółki w konsolidacji rynku. Według Parkietu w grę miałaby wchodzić wymiana akcji udziałowców spółek.

Ponadto, na ZWZA Vistuli swoją pozycję w radzie nadzorczej umocniły fundusze emerytalne.

Bytom i Vistula na wykresie

Jak te informacje wpływają na kształtowanie się cen akcji obu spółek? Przeanalizujmy technicznie ich wykresy.

Wykres kursu akcji spółki Bytom

Na wykresie dziennym spółki BYTOM mamy do czynienia z trendem bocznym – opór na poziomie 2,79 zł, zaś wsparcie na poziomie 2,03 zł. Wskaźnik MACD osiąga wartość 0,0999, generując sygnał kupna. Jednak oscylator RSI na poziomie 71,86 jest przesłanką ku nadchodzącym spadkom. Poparcia tej teorii można szukać w formacjach świecowych – 27 kwietnia powstał wisielec, co może zapowiadać obniżkę ceny.

Wykres kursu akcji spółki Vistula

Kurs VISTULI również kształtuje się w trendzie bocznym. Poziom oporu wynosi 3,51 zł, poziom wsparcia – 3,10 zł. MACD (-0,0326) oraz RSI (35,88) dają jednoznaczne sygnały sprzedaży. Z punktu widzenia formacji świecowych, 2 maja utworzył się młot prognozujący wzrosty.

Wkrótce powinniśmy przekonać się, czy oraz na jakich zasadach miałoby dojść do fuzji.

Przedstawiony powyżej materiał ma charakter tylko i wyłącznie informacyjno-edukacyjny i jest zamieszczany w celach edukacyjnych przez członków Studenckiego Koła Naukowego Taurus działającego przy Katedrze Ekonomii Przemysłu i Rynku Kapitałowego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Autorzy serwisu prezentują własne analizy, komentarze, decyzje i wybory inwestycyjne dokonywane na własnych rachunkach inwestycyjnych, dlatego nie należy traktować poniższej treści jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe. Przedstawiony materiał nie stanowi usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. SKN Taurus oraz portal skntaurus.pl nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane dobrowolnym wykorzystywaniem materiałów, treści, informacji oraz opinii zawartych w serwisie przez jego użytkowników.