Analiza techniczna WIG-BANKI i składowych


Artykuł powstał w ramach projektu Taurus Investment Fund

⟶ Przejdź do strony projektu

Analiza techniczna większości indeksów sektorowych w Polsce nie ma większego sensu. W wielu przypadkach indeks jest zdominowany przez jedną spółkę (WIG-Górnictwo- KGHM 76%; WIG-Paliwa- PKNORLEN 65%), dlatego analiza sektora jest pochodną analizy danej spółki. W porównaniu do innych indeksów, udział procentowy pojedynczych banków w indeksie WIG-Banki jest bardziej zróżnicowany. Struktura indeksu poniżej:

 

 

 

 

Zatem co widzimy na wykresie WIG-Banki?

Od początku roku indeks WIG-Banki zanotował 20 procentowy wzrostu kursu. Jeśli chodzi o sytuację techniczną, to znajdujemy się w bardzo ciekawym miejscu. Pomimo tego, iż tendencja wzrostowa zastała wyhamowana przez poziom 7658 – 7746 pkt., który był wielokrotnie respektowany w latach 2013/14, wiele wskazuje, że był to tylko przystanek ku kolejnemu oporowi z okolic 8350 pkt. Ewentualnym zanegowaniem opisanego scenariusza byłby powrót kursu do najbliższego wsparcia (6941 pkt.)

 

Analiza techniczna poszczególnych banków:

Skupię się jedynie na 8 największych bankach z sektora, których łączny udział w indeksie wynosi 97,93%.

 

PKO BP

Analizując wykres PKO, warto spojrzeć na nieco szerszy, 10-letni zakres notowań spółki.

Na pierwszy rzut oka widać, iż cena znajduje się tuż pod spadkową linią trendu, utworzoną przez wierzchołki z 2007 i 2014 roku. Dodatkowym oporem może być poziom 37,17 -37,79, który wielokrotnie był już testowany w historii.

Jak sytuacja klaruje się na niższym interwale?

Na początku maja kurs przetestował opór z poziomu 37 zł. Aktualnie najbardziej prawdopodobne są dwa scenariusze:

  1. Jeśli ponowna próba przebicia oporu nie przyniesie skutku, w okolicach 37 zł powstanie formacja podwójnego szczytu, co może świadczyć o krótkoterminowej korekcie półrocznego trendu wzrostowego. W tym wypadku najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 32zł.
  2. Natomiast pozytywny scenariusz zakłada przebicie “sufitu”, wtedy najbliższy przystanek znajduje się około 44 zł.

 

PEKAO

W strefie 145/47 zł utworzyła się formacja podwójnego wierzchołka, dająca początek 8% korekcie. Aktualnie kurs Pekao znajduje się na bardzo ważnym wsparciu, które zadecyduje o dalszym losie. W przypadku przebicia wsparcia, możemy ponownie powędrować do historycznego poziomu (115-118zł). W alternatywnym przypadku, czeka nas zanegowanie krótkoterminowych spadków i ponowny atak okolic 147zł, które jest dodatkowo bronione przez mierzenie fibo 61,8% ostatniej fali spadkowej.

Dodatkowo w dniu dzisiejszym (07.06.2017), warto zwrócić uwagę jak rynek zareaguje na sfinalizowanie transakcji przejęcie 1/3 akcji banku Pekao SA przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od włoskiego UniCredit. Po kilkunastu latach Pekao wrócił do grona polskich banków.

 

BZWBK

Bank Zachodni WBK od półtora roku porusza się wewnątrz wzrostowego kanału. Lekko ponad 20 złotych dzieli nas od dolnego ograniczenia kanału oraz strefy popytu, utworzonej przez wielokrotnie testowany już poziom (318-323 zł). Warto dodać dany walor do obserwacji.

Wybicie dołem kanału może być sygnałem odwrócenia trendu w dłuższym terminie. W tym wypadku, najbliższe wsparcie znajduje się w okolicach 280 złotych.

 

ALIOR

Po trwającej niemal pół roku “hossie” na akcjach Aliora, nadszedł czas na korektę. W ciągu miesiąca cena potaniała o ponad 7%, docierając w okolice 62 zł za akcje. W przypadku dalszej korekty, spadki mogą sięgnąć strefy wsparcia 55 – 57 zł.

Ostatnie 3 dni zasiały w inwestorach ziarenko nadziei na koniec korekty- kurs odrobił 2,32% straty. Jeśli byłaby to prawda, na przeszkodzie stoi opór z okolic 72-73 zł.

 

ING Bank Śląski

Kurs ING przez ostatnie pół roku zanotował 56% wzrost. Żadne sygnały nie wskazują, iż trend mógłby się zmienić. Na wykresie powstała formacja podwójnego szczytu, może to wskazywać na początek lekkiej korekty, lecz byłaby to “zdrowa korekta”, której zasięg szacowałbym na okolice 165 zł. Na dany poziom składa się strefa wsparcia, jak i miejsce spotkania z linią trendu, wzdłuż której porusza się cena.

 

mBank

Podobnie jak BZWBK, kurs mBanku od początku 2016 roku porusza się w kanale wzrostowym. Bardzo prawdopodobna jest reakcja ceny w okolicach ostatniego wierzchołka i górnego ograniczenia kanału. Byłby to poziom około 465 zł. Jeśli niedźwiedzie zdominują rynek, bardzo ważne wsparcie znajduje się w strefie 360 – 367 zł.

 

HANDLOWY

Od połowy marca Bank Handlowy zanotował 15% spadek. Sytuacja może się odwrócić, gdyż kurs dotarł w okolice linii trendu, łączącej 3 ostatnie wierzchołki. W przypadku reakcji ceny na dany poziom, będzie to świetne miejsce na pozycję długą. Natomiast jeśli wsparcie zostanie zanegowane, kolejnym ważnym przystankiem będzie szeroka strefa 57-61 zł.

 

MILLENNIUM

W ciekawym technicznie miejscu znajduje się Millennium. Dalsze wzrosty ograniczane są przez strefę podaży (7,33 – 7,46). Jeśli bykom uda się przebić dany poziom, kurs może poszybować w rejony wierzchołka z maja 2015r. ~ 8zł. W alternatywnym scenariuszu możliwa jest korekta do ceny około 6 zł.

 

Przedstawiony powyżej materiał ma charakter tylko i wyłącznie informacyjno-edukacyjny i jest zamieszczany w celach edukacyjnych przez członków Studenckiego Koła Naukowego Taurus działającego przy Katedrze Ekonomii Przemysłu i Rynku Kapitałowego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Autorzy serwisu prezentują własne analizy, komentarze, decyzje i wybory inwestycyjne dokonywane na własnych rachunkach inwestycyjnych, dlatego nie należy traktować poniższej treści jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe. Przedstawiony materiał nie stanowi usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. SKN Taurus oraz portal www.skntaurus.pl nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane dobrowolnym wykorzystywaniem materiałów, treści, informacji oraz opinii zawartych w serwisie przez jego użytkowników.