Analiza techniczna spółek z sektora odzieżowego oraz transportowego


Artykuł powstał w ramach projektu Taurus Investment Fund

⟶ Przejdź do strony projektu


Zapraszam do zapoznania się z technicznym spojrzeniem na spółki z sektora odzieżowego i transportowego z perspektywy krótkoterminowej.

 

Wykres przedstawiający kurs indeksu WIG-ODZIEŻ.

 

W skład indeksu WIG-ODZIEŻ wchodzą spółki zakwalifikowane do sektora „odzież i kosmetyki”, gdzie największy udział mają LPP oraz CCC. Kurs porusza się w trendzie wzrostowym i aktualnie jest na poziomie 5813,80 pkt. Wsparcie kształtuje się na poziomie 5516 pkt, zaś 5979,44 pkt to poziom oporu.

 

Wykres kursu akcji spółki MONNARI.

 

Spółka MONNARI zajmuje się sprzedażą detaliczną odzieży skierowanej do kobiet powyżej 30. roku życia. Patrząc z perspektywy 3-miesięcznej, kurs akcji porusza się w trendzie spadkowym. Najbliższy opór kształtuje się na poziomie 8,94 zł/akcję i to może być okazją do kupna waloru. Najbliższe wsparcie znajduje się przy cenie 8,58 zł/akcję.

 

Wykres kursu akcji spółki BYTOM.

 

BYTOM prowadzi sprzedaż detaliczną odzieży wierzchniej. Cena porusza się od początku roku w trendzie zwyżkującym. Najbliższy opór kształtuje się na poziomie 2,60 zł/akcję, natomiast wsparcie na 2,50 zł/akcję. Należy bacznie obserwować spółkę. Informacje dotyczące fuzji z Vistulą mogą spowodować wzrost popytu na te walory. Ponadto – stopa zwrotu (od początku roku) wynosi 22,97%.

 

Wykres kursu akcji spółki Vistula.

 

Vistula specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji biżuterii oraz kolekcji mody dla kobiet i mężczyzn. Od 16 maja można zaobserwować silne wzrosty od 3,06 zł/akcję do 3,54 zł/akcję. Po tym wzroście nastąpiła korekta. Poziom wsparcia i oporu kształtują się odpowiednio na 3,40 zł/akcję oraz 3,51 zł/akcję. Cena znajduje się tuż przy linii trendu. Spółkę należy obserwować pod względem wyżej wymienionej fuzji.

 

Wykres kursu akcji spółki CCC.

 

Spółka CCC jest największą detaliczną firmą obuwniczą w Europie Środkowej i największym producentem obuwia w Europie. Poza Europą Środkowo-Wschodnią, marka CCC w ostatnim czasie zaistniała również na rynkach Europy Zachodniej – w Niemczech i Austrii. Stopa zwrotu (od początku roku) wynosi 9,09%. W poniedziałek 19 czerwca br. kurs przebił linię trendu zniżkującego.  Jest to dobry znak, natomiast trzeba do tego podchodzić ostrożnie i poczekać na potwierdzenie sygnału. Cena przez rok podążała w mocnym trendzie wzrostowym (stopa zwrotu około 30%) dlatego bezpieczniej jest poczekać na wyniki za II kwartał. W tej sytuacji ostrożniej jest mówić o korekcie w trendzie bocznym.

 

Wykres kursu akcji spółki LPP.

LPP zajmuje się hurtową sprzedażą odzieży i obuwia. Spółka zarządza sześcioma markami: RESERVED, Cropp, House, MOHITO, SINSAY oraz Tallinder. Kurs akcji znajduje się w trendzie wzrostowym. Opór kształtuje się w okolicach 7000 zł/akcję, natomiast najbliższy poziom wsparcia znajduje się przy 6200 zł/akcję.

 

Wykres kursu akcji spółki PKPCARGO.

 

Następną analizowaną spółką będzie PKP CARGO. Jest to spółka z sektora transportowego, która oferuje usługi logistyczne w zakresie kolejowego transportu towarów w przewozach krajowych i międzynarodowych. Od początku roku kurs akcji znajduje się w trendzie wzrostowym, choć od przełomu marca i kwietnia możemy mówić o konsolidacji. Najbliższy opór znajduje się przy poziomie 65 zł/akcję, zaś wsparcie przy 60 zł/akcję.